Изкуственият интелект обещава да създаде огромна стойност в нашето бъдеще. Но какъв е потенциалът в действителност? Какви възможности ще се отключат? Какви нови професии ще възникнат? Вижте във видеото на Емилиян Енев от TEDxRuše 2023.
Изкуственият интелект е навсякъде около нас. Той организира съдържанието в социалните медии, той ни сервира реклами, той управлява софтуера на автомобили.
Но защо говорим толкова много за този изкуствен интелект през последната една година?
Това е заради един конкетен вид – т. нар. генеративен AI.
Той генерира постепенно всяка следваща дума на база на тренирането си с огромен обем информация и развитите си алгоритми. И изведнъж всички бяхме запленени.
Изкуственият интелект се доближи до нас, видяхме неговите възможности и можем да си говорим с него. Той говори на нашият език, помага ни с нашите задачи, дава ни отговори.
Какво ще бъде въздействието му през следващите години?
Какво да направим, за да се възползваме от тази революция?
Изкуственият интелект и човек – сравнение
Генеративният изкуствен интелект обещава да създаде огромна стойност.
Това е изключително примамливо за бизнесите, които бързат да прилагат решения, които увеличават тяхната рентабилност.
Но за каква стойност говорим и какъв е потенциала за намаляване на разходите?
Нека да разгледаме един пример.
Ако вие управлявате бизнес в САЩ и имате нужда от конкретен дизайн (например дигитално изображение), то трябва да платите минимум 100 долара, а времето за разработка е най-малко 1 час. Но ако искате да използвате изкуствен интелект за генериране на изображение, то разходите за изчислителна мощност са приблизително една десета от цента и времето е около една секунда. Това означава, че изкуственият интелект работи за вашия бизнес 100,000 пъти по-евтино и 3,600 пъти по-бързо от човешката алтернатива. Затова внедряването и използването на изкуствен интелект ще се случва с много ускорени темпове.
Третата вълна
Ние сме на прага на огромна трансформация, която вече се реализира два пъти за последните десетилетия.
Всичко започна с микрочиповете.
Постепенно те доведоха маргиналните разходи за изчисляване до нула.
Следващата революция беше интернет – той стана причина разходите за дистрибутиране на съдържание да се доближат до нула.
И ето ние имаме достъпен хардуер и развита инфраструктура за разпространение на съдържание.
Но все още някой трябва да създаде това съдържание. Някой трябва да работи с компютри, да създава файлове.
И тук идва третата вълна – изкуственият интелект – която автоматизира генерирането на съдържание.
Възможно ли е разходите за създаване на съдържание да се доближат до нула?
Все още има да извървим дълъг път, но обещанието за огромна ефективност вече е тук.
Трябва ли да се страхуваме?
В човешката история има много примери за развитие на технологии, които драстично увеличават ефективността. Това е нормално да създаде страхове и притеснения.
Но един от парадоксите е, че увеличената ефективност при ползването на конкретен ресурс всъщност увеличават консумацията.
Това се случи с парните двигатели, които станаха по-ефективни и извличат повече мощност от по-малко количества въглища.
Но потреблението на въглища се увеличи.
Нашите автомобили станаха по-икономични и изразходват по-малко гориво.
Но консумацията на петрол се увеличи.
Имаме по-ефективни електроуреди и LED осветление.
Падна ли консумацията на електричество? Не!
По подобен начин увеличената ефективност в работата на изкуствения интелект ще увеличи използването му в различни области и ще създаде много възможности.
Кои ще са новите работни места, които ще създаде изкуственият интелект?
Масовото използване на изкуствен интелект ще създаде необходимост от нови умения и нови професии. На първо място той ще има нужда от качествени данни, за да даде точни резултати.
Затова една от професиите на бъдещето е създатели на съдържание за изкуствен интелект. Това са хората, които ще проверяват, селектират, подготвят в правилен формат и ще захранват езиковите модели с правилно и качествено съдържание. Не трябва да забравяме и възможността за генериране на синтетични данни – съдържание, което се създава от изкуствен интелект.
Обучителите на AI са хората, които ще отговарят за по-точната работа на изкуствения интелект. Те ще трябва да добавят контекст, да обогатяват семантично съдържанието, да категоризират с ключови думи и мета данни.
Проверяващи за съответствие – хората, които отговарят за това изкуственият интелект да върши точно и надеждно работата, за която се използва. Генеративният изкуствен интелект може да си измисля, да халюцинира и да предлага отговори, които са резултат на предубеждения и изкривено тълкуване. Ако искаме да го използваме за бизнес процеси, ще трябва да сме уверени, че той дава надеждна информация и отговорите му са с високо ниво на доверие.
Не трябва да забравяме, че възникват нови регулации и Специалистите по етични аспекти на изкуственият интелект ще трябва да гарантират, че се спазват регулациите и AI не създава рискове и опасности.
AI ще стане нов канал за дистрибутиране на съдържание
Всеки бизнес си има собствен и уникален език
Истинската сила на изкуствения интелект е в управлението на фирменото знание. Всяка компания има натрупана историческа информация и това често е най-ценният актив. Описание на процеси, документи, контакти, ноу-хау, правила. Всичко това е перфектната база за захранване на чатботове, които да дават бърз, лесен и надежден достъп до ключовата информация. По този начин служителите могат да вземат решения автономно, да имат инструментите и информацията да работят свободно.
Това променя всичко. Вече не е необходимо да питате мениджъра за изпълнението на задачи. Вие се свързвате с фирменото знание и черпите директно от него.
Какво да кажем за правото?
Приложението на изкуственият интелект в областта на правото ще отключи изключителни възможности.
Всъщност над 60% от работата на някои адвокати е свързана с проучване, обработка на информация, търсене в различни документи. Представете си чатбот, който е захранен с нормативната база, със съдебната практика, с решенията на съда. Той дава отговор на въпроси бързо и реферира към документите, от които е извлечена информацията.
Изкуственият интелект ще бъде двигател за иновации, трансформация на пазара на труда и ще създаде огромна стойност.
Той ще бъде нов основен канал за дистрибутиране на данни и ще даде фундамента за компаниите на бъдещето.
Потенциалът за ефективност и намаляване на разходи е толкова голям, че бизнесът неизбежно ще използва AI ускорено.
Ние можем да се подготвим за тази революция още сега, да развием способностите си за работа с изкуствен интелект и да го използваме като инструмент за увеличаване и допълване на нашите умения.
Така както развихме уменията си за работа с компютри и с интернет.
развий дигиталните си умения с нашите видео курсове
Емилиян Енев е председател на сдружение Startup Factory и предприемач в сферата на новите технологии.
Един от основателите е на блокчейн компанията Recheck, която се занимава с адаптирането на технологията към нуждите на различните бизнеси.
Емилиян е участвал в разработването на няколко онлайн проекта и дигитални продукта, като неговите силни страни са бизнес мениджмънт, онлайн маркетинг, създаване на съдържание, валидиране на идеи, стратегии за монетизация и ангажиране на клиенти.
Подобни статии
9 стъпки към здравословни сгради, които работят за вас
Здравословните сгради демонстрират как инвестицията в качеството на околната среда води до дългосрочни ползи за физическото и психично здраве, създавайки продуктивни и благополучни общности.
euShipments.com – лидер в Европа според Financial Times
Екипът на Startup Factory с гордост представя забележителното постижение на своя партньор euShipments.com – единствената българска компания в престижната нова класация на Financial Times – „Europe’s long-term growth champions“.
Първата Bulgarian Identity Conference 2024 е вече факт
Bulgarian Identity Conference 2024 привлече водещи професионалисти в управлението на идентичността и киберсигурността от цяла Европа. Като организационен партньор на събитието, Startup Factory беше част от първото..
Startup Factory e сдружение с нестопанска цел, което работи от 2015 година за развитието на дигиталните и предприемачески умения на младежи и възрастни от Русе и за подобряване на предприемаческата екосистема в България. През 2022 г. организацията създаде платформа с видео обучения, записи от уебинари и много безплатни ресурси в помощ на всеки, който желае да повишава квалификацията си самостоятелно откъдето и когато пожелае.