Пътят на развитие на Startup Factory
НАШАТА ИСТОРИЯ
10
Години активна дейност
103
Проведени събития и обучения
3 311
Участници в събития и хакатони
307
Разработени прототипа и проекта
КОИ СМЕ НИЕ?
Startup Factory е сдружение в обществена полза, създадено през март 2015 от група млади предприемачи, работещи в ИТ сектора.
Това, което обединява всички, е готовността ни да подкрепяме хората, желаещи да развиват своите дигитални умения и да стартират свой собствен бизнес.
РАЗВИТИЕ
НАЧАЛОТО
Март 2015
Учредяване на организацията – март 2015 година.
Учредители: предприемачи, работещи в ИТ сектора
В ядрото на екипа са Вихрен Ганев, Мартин Панайотов, Калоян Цветков и Ивайло Шолеков. Това, което обединява всички, е готовността им да подкрепят хората, желаещи да развиват дигиталните си умения и да стартират свой собствен бизнес.
2015
Първото споделено работно пространство в Русе
През март 2015 година Startup Factory отваря първото споделено работно пространство в Русе, което затвори врати след повече от 8 години активно ползване. От 1 януари 2024 г. дейността на сдружението премина изцяло онлайн.
28 март 2015
Официално откриване на коуъркинга
На 28 март 2015 е официалното откриване на коуъркинга със събитието „Как да финансирам моя стартиращ бизнес?“
Следват множество събития, дискусии, демонстрации, гейминг турнир за настолни игри – „Бизнесът в игрите и игрите в бизнеса“, поредица тематични събития Biz Factory, които представят успешни истории на бизнес начинания, семинари, уроци на различни теми от ИТ света, презентации и неформални срещи. Започват безплатните курсове по програмиране.
СТАНИ И ТИ ЧАСТ ОТ ОБЩНОСТТА НА
STARTUP FACTORY
РАЗВИТИЕ
ИНОВАТОРИ
29 - 31 май 2015
Hack Ruse 2015
Hack Ruse 2015 – първият хакатон в Русе се провежда съвместно с Русенски Университет от 29 до 31 май 2015 година. Мотото на хакатона „Приложение за русенци и бизнеса в града“ демонстрира целта на инициативата – създаване на софтуерен продукт, който решава проблем на града или прави живота на русенци по-лесен и по-удобен. Амбицията на организаторите е събитието да стимулира прилагането на съвременните технологии в ежедневието на хората и живота в града. Вижте награждаването.
6-8 ноември 2015 година
Втори хакатон в Русе – 6-8 ноември, 2015 година. Темата на Ruse Hack v 2.0 e „Приложение за работа с външни данни“. За пръв път се отделя специално внимание на учениците, като те участват в отделно направление и се състезават помежду си – Ruse Hack Juniors. Награждаване.
26 март 2016 година
На 26 март 2016 г. Startup Factory отбелязва първия си рожден ден с коктейл и румънски гости. Провежда се дискусионен панел за ИТ сектора и предприемаческата екосистема в Румъния и столицата Букурещ. Събитието поставя началото на серия от българо-румънски срещи за взаимно опознаване, търсене на сътрудничество, стартиране на партньорства и съвместни проекти.
юни – декември 2016 година
дигитални умения
За първи път проект „Работилница за дигитални умения“ се осъществява през юни – декември 2016 – серия от тематични курсове, уъркшопи, демонстрации и менторски сесии, които са насочени към развитие на дигиталните и техническите умения на русенци.
РАЗВИТИЕ
АМБИЦИОЗНИ ПРОЕКТИ
май 2016 до октомври 2017
CODE4TECH
Сред най-амбициозните проекти през следващите години е национална серия от хакатони CODE4TECH – състезания по програмиране в големите градове на България: Шумен, Хасково, Велико Търново, Варна и други. Поредицата състезания се провеждат от май 2016 до октомври 2017.
2018 година
Програма „Startup Basics“ се провежда през 2018 и е първата интензивна едномесечна програма на Startup Factory за изграждане на стартъп стратегия на база на утвърдени методологии за стартиране на бизнес.
юли до ноември 2018 година
приложението им в града
Проект „Новите технологии и приложението им в града“ се провежда от юли до ноември 2018, в рамките на който за пръв път в Русе се представят възможностите и областите на приложение на блокчейн технологията в реалния живот.
септември-декември 2019 година
Проект „Жените в дигиталния свят“ се провежда септември-декември 2019, като с него за пръв път се поставя фокус върху развитието на дигиталните умения на дамите в Русе.
октомври 2019, септември 2020, октомври 2023 г.
Meet and code
По време на Европейската седмица на програмирането през октомври 2019, септември 2020 и октомври 2023г. Startup Factory участва в инициативата „Запознайте се и програмирайте“ със серия от мотивиращи събития за деца и младежи в дигиталната сфера.
декември 2019 година
РАЗВИТИЕ
АКТИВНА ДЕЙНОСТ
септември 2020 – юни 2021 година
Второто издание на цялостната „Обучителна програма за развитие на дигиталните умения“
януари-март 2021 година
юни 2021 година
От юни 2021 година Startup Factory предоставя услуги в подкрепа на НПО – фондации, сдружения, спортни клубове и федерации, читалища и настоятелства към детски градини и училища, както и на граждански активни хора от Русе и помещава в споделеното си пространство вече и Къщата на гражданските организации в Русе.
октомври 2021 до юли 2023 година
Третото и четвъртото издание на програмата за „Развитие на дигитални и предприемачески умения в Русе и региона“ се провеждат през следващите 2 години от октомври 2021 до юли 2023.
февруари-март 2022 година
Пре-акселераторска програма Стартирай бизнес в променящия се свят
май 2022 година
От май 2022 г. сдружението оказва подкрепа на украинци в Русе, организира обучение по български език, както и предоставя допълнителна помощ при адаптирането на бежанците в града.
12 май 2022 година
на публичния сектор
Първата инициатива в България за представяне на възможностите на децентрализираните технологии като катализатор за трансформация и модернизация на публичния сектор, Конференцията Блокчейн и бъдещето на публичния сектор, се организира от Startup Factory в партньорство с Посолството на Франция и Френският институт в София на 12 май, 2022 г.
1-14 юли 2022 година
Седмици на дигиталното изкуство и нови технологии.
Инициативата бе насочена към ученици от град Русе и включваше серия от уъркшопове и обучения.
- 7 мотивиращи обучения
- 90+ участници от 9 до 49 години
- 5 топ лектори – експерти в дигиталната сфера
14 юли 2022 година
Лятно нетуъркинг парти на общността
Над 200 участници в обучения, родители, лектори, приятели от ИТ сферата и партньори се включиха в събитието, за което организаторите бяха осигурили музика с DJ, разхлаждащи напитки и забавен спектакъл със сапунени балони от Украйна.
ноември 2022 - януари 2023 година
Серия от еднодневни практически уъркшопове в Русе за развитие на дигитални умения
Обученията посетиха младежи, фрийлансъри, стартиращи предприемачи и младежи.
Първи стъпки в дигиталния маркетинг
февруари-март 2023 година
Програма за предприемачи на ранен етап Startup Booster
15 май 2023 година
Дискусия „Как изкуственият интелект ще промени живота ни?“ начало на серията от събития и обучения в областта на AI.
юли 2023 година
Седмици на дигиталното изкуство и нови технологии (второ издание)
7 юли 2023 година
9-10 септември 2023 година
„Ловци на фалшиви новини“ – интерактивна среща с журналисти в Русе с участието на журналистите Кристиян Юлзари и Мартин Димитров. Запис на срещата.
октомври 2023 година
Единственото в България обучение за възпроизвеждане на социални идеи Replication Challenge, организирана в партньорство с Посолството на Франция в България и френската организация Snowball Effect.
март - октомври 2024
Серия обучения и инициативи за подобряване уменията в областта на информационната сигурност.
Свободни ресурси и видео обучения на тема киберсигурност.
април, май, юни 2024
Ежемесечни тематични събития за общността:
Уебинар «Защо си струва да използваме LinkedIn?»
октомври-декември 2024
Бизнес академията за стартиращи предприемачи BASE се организира за пръв път в Русе през есента на 2024 г., като това е 44-я клас на програмата в България.
Над 50 участници започнаха обучението. Предстои журито да награди победителите на 11 януари 2025 г.
WE KEEP GOING!
ВЕЧЕ 10 ГОДИНИ РАЗВИВАМЕ ВАШИТЕ УМЕНИЯ. ЗАЕДНО ГРАДИМ ПОДКРЕПЯЩА ОБЩНОСТ
През изминалите години успяхме да помогнем на стотици младежи от Русе да направят първите си стъпки в различни дигитални науки; десетки служители, фрийлансъри и стартиращи предприемачи от цялата страна да развият своите цифрови и бизнес умения; граждански активни хора от региона да регистрират своите НПО организации, за да формализират борбата си за смислени каузи.