Пътят на развитие на Startup Factory
НАШАТА ИСТОРИЯ
10
Години активна дейност
104
Проведени събития и обучения
3 371
Участници в събития и хакатони
326
Разработени прототипа и проекта
КОИ СМЕ НИЕ?
Startup Factory е сдружение в обществена полза, създадено през март 2015 от група млади предприемачи, работещи в ИТ сектора.
Това, което обединява всички, е готовността ни да подкрепяме хората, желаещи да развиват своите дигитални умения и да стартират свой собствен бизнес.
РАЗВИТИЕ
НАЧАЛОТО
Март 2015
Учредяване на организацията – март 2015 година.
Учредители: предприемачи, работещи в ИТ сектора
В ядрото на екипа са Вихрен Ганев, Мартин Панайотов, Калоян Цветков и Ивайло Шолеков. Това, което обединява всички, е готовността им да подкрепят хората, желаещи да развиват дигиталните си умения и да стартират свой собствен бизнес.
2015
Първото споделено работно пространство в Русе
През март 2015 година Startup Factory отваря първото споделено работно пространство в Русе, което затвори врати след повече от 8 години активно ползване. От 1 януари 2024 г. дейността на сдружението премина изцяло онлайн.
28 март 2015
Официално откриване на коуъркинга
На 28 март 2015 е официалното откриване на коуъркинга със събитието „Как да финансирам моя стартиращ бизнес?“
Следват множество събития, дискусии, демонстрации, гейминг турнир за настолни игри – „Бизнесът в игрите и игрите в бизнеса“, поредица тематични събития Biz Factory, които представят успешни истории на бизнес начинания, семинари, уроци на различни теми от ИТ света, презентации и неформални срещи. Започват безплатните курсове по програмиране.
СТАНИ И ТИ ЧАСТ ОТ ОБЩНОСТТА НА
STARTUP FACTORY





РАЗВИТИЕ
ИНОВАТОРИ
29 - 31 май 2015
Hack Ruse 2015
Hack Ruse 2015 – първият хакатон в Русе се провежда съвместно с Русенски Университет от 29 до 31 май 2015 година. Мотото на хакатона „Приложение за русенци и бизнеса в града“ демонстрира целта на инициативата – създаване на софтуерен продукт, който решава проблем на града или прави живота на русенци по-лесен и по-удобен. Амбицията на организаторите е събитието да стимулира прилагането на съвременните технологии в ежедневието на хората и живота в града. Вижте награждаването.
6-8 ноември 2015 година
Втори хакатон в Русе – 6-8 ноември, 2015 година. Темата на Ruse Hack v 2.0 e „Приложение за работа с външни данни“. За пръв път се отделя специално внимание на учениците, като те участват в отделно направление и се състезават помежду си – Ruse Hack Juniors. Награждаване.
26 март 2016 година
На 26 март 2016 г. Startup Factory отбелязва първия си рожден ден с коктейл и румънски гости. Провежда се дискусионен панел за ИТ сектора и предприемаческата екосистема в Румъния и столицата Букурещ. Събитието поставя началото на серия от българо-румънски срещи за взаимно опознаване, търсене на сътрудничество, стартиране на партньорства и съвместни проекти.
юни – декември 2016 година
дигитални умения
За първи път проект „Работилница за дигитални умения“ се осъществява през юни – декември 2016 – серия от тематични курсове, уъркшопи, демонстрации и менторски сесии, които са насочени към развитие на дигиталните и техническите умения на русенци.
РАЗВИТИЕ
АМБИЦИОЗНИ ПРОЕКТИ
май 2016 до октомври 2017
CODE4TECH
Сред най-амбициозните проекти през следващите години е национална серия от хакатони CODE4TECH – състезания по програмиране в големите градове на България: Шумен, Хасково, Велико Търново, Варна и други. Поредицата състезания се провеждат от май 2016 до октомври 2017.
2018 година
Програма „Startup Basics“ се провежда през 2018 и е първата интензивна едномесечна програма на Startup Factory за изграждане на стартъп стратегия на база на утвърдени методологии за стартиране на бизнес.
юли до ноември 2018 година
приложението им в града
Проект „Новите технологии и приложението им в града“ се провежда от юли до ноември 2018, в рамките на който за пръв път в Русе се представят възможностите и областите на приложение на блокчейн технологията в реалния живот.
септември-декември 2019 година
Проект „Жените в дигиталния свят“ се провежда септември-декември 2019, като с него за пръв път се поставя фокус върху развитието на дигиталните умения на дамите в Русе.
октомври 2019, септември 2020, октомври 2023 г.
Meet and code
По време на Европейската седмица на програмирането през октомври 2019, септември 2020 и октомври 2023г. Startup Factory участва в инициативата „Запознайте се и програмирайте“ със серия от мотивиращи събития за деца и младежи в дигиталната сфера.
декември 2019 година



РАЗВИТИЕ
АКТИВНА ДЕЙНОСТ
септември 2020 – юни 2021 година
Второто издание на цялостната „Обучителна програма за развитие на дигиталните умения“
януари-март 2021 година
юни 2021 година
От юни 2021 година Startup Factory предоставя услуги в подкрепа на НПО – фондации, сдружения, спортни клубове и федерации, читалища и настоятелства към детски градини и училища, както и на граждански активни хора от Русе и помещава в споделеното си пространство вече и Къщата на гражданските организации в Русе.
октомври 2021 до юли 2023 година
Третото и четвъртото издание на програмата за „Развитие на дигитални и предприемачески умения в Русе и региона“ се провеждат през следващите 2 години от октомври 2021 до юли 2023.
февруари-март 2022 година
Пре-акселераторска програма Стартирай бизнес в променящия се свят
май 2022 година
От май 2022 г. сдружението оказва подкрепа на украинци в Русе, организира обучение по български език, както и предоставя допълнителна помощ при адаптирането на бежанците в града.
12 май 2022 година
на публичния сектор
Първата инициатива в България за представяне на възможностите на децентрализираните технологии като катализатор за трансформация и модернизация на публичния сектор, Конференцията Блокчейн и бъдещето на публичния сектор, се организира от Startup Factory в партньорство с Посолството на Франция и Френският институт в София на 12 май, 2022 г.
1-14 юли 2022 година
Седмици на дигиталното изкуство и нови технологии.
Инициативата бе насочена към ученици от град Русе и включваше серия от уъркшопове и обучения.
- 7 мотивиращи обучения
- 90+ участници от 9 до 49 години
- 5 топ лектори – експерти в дигиталната сфера
14 юли 2022 година
Лятно нетуъркинг парти на общността
Над 200 участници в обучения, родители, лектори, приятели от ИТ сферата и партньори се включиха в събитието, за което организаторите бяха осигурили музика с DJ, разхлаждащи напитки и забавен спектакъл със сапунени балони от Украйна.
ноември 2022 - януари 2023 година
Серия от еднодневни практически уъркшопове в Русе за развитие на дигитални умения
Обученията посетиха младежи, фрийлансъри, стартиращи предприемачи и младежи.
Първи стъпки в дигиталния маркетинг
февруари-март 2023 година
Програма за предприемачи на ранен етап Startup Booster
15 май 2023 година
Дискусия „Как изкуственият интелект ще промени живота ни?“ начало на серията от събития и обучения в областта на AI.
юли 2023 година
Седмици на дигиталното изкуство и нови технологии (второ издание)
7 юли 2023 година
9-10 септември 2023 година
„Ловци на фалшиви новини“ – интерактивна среща с журналисти в Русе с участието на журналистите Кристиян Юлзари и Мартин Димитров. Запис на срещата.
октомври 2023 година
Единственото в България обучение за възпроизвеждане на социални идеи Replication Challenge, организирана в партньорство с Посолството на Франция в България и френската организация Snowball Effect.
март - октомври 2024
Серия обучения и инициативи за подобряване уменията в областта на информационната сигурност.
Свободни ресурси и видео обучения на тема киберсигурност.
април, май, юни 2024
Ежемесечни тематични събития за общността:
Уебинар «Защо си струва да използваме LinkedIn?»
октомври-декември 2024
Бизнес академията за стартиращи предприемачи BASE се организира за пръв път в Русе през есента на 2024 г., като това е 44-я клас на програмата в България.
Над 50 участници започнаха обучението. На 11 януари 2025 г. фурито награди най-добрите 5 проекта от финалистите. Вижте видео 👇
WE KEEP GOING!
ВЕЧЕ 10 ГОДИНИ РАЗВИВАМЕ ВАШИТЕ УМЕНИЯ. ЗАЕДНО ГРАДИМ ПОДКРЕПЯЩА ОБЩНОСТ
През изминалите години успяхме да помогнем на стотици младежи от Русе да направят първите си стъпки в различни дигитални науки; десетки служители, фрийлансъри и стартиращи предприемачи от цялата страна да развият своите цифрови и бизнес умения; граждански активни хора от региона да регистрират своите НПО организации, за да формализират борбата си за смислени каузи.