Доминик Уилямс е човекът, който успява да види бъдещето на блокчейн технологиите, отвъд тяхната повърхностна употреба, създавайки визия за глобална мрежа, управлявана от хората.
Още в ранните си години той започва да се интересува от интернет и неговия потенциал за изграждане на по-справедливо и децентрализирано общество. Първият му контакт с блокчейн е благодарение на Биткойн, а по-късно насочва вниманието си към Етереум, като става поддръжник на мрежата. Докато един ден в главата му не се формира революционната идея за Глобален Компютър. Визия, която днес се реализира чрез DFINITY и Internet Computer (ICP).
Образование
Доминик Уилямс завършва бакалавърска степен по компютърни науки в King’s College London с отличие и получава няколко академични награди, включително наградата за най-висок резултат сред завършилите.
Кариера
Доминик Уилямс е изтъкнат предприемач с богат опит в технологичния свят и крипто пространството.
Започва кариерата си като основател и главен изпълнителен директор на Smartdrivez – система за споделяне и синхронизация на файлове.
След това създава System 7 – SaaS платформа за управление на комерсиални уеб портали, която е продадена на Ordovic през 2011 г.
През 2010г. основава Fight My Monster, онлайн игра и социална мрежа за деца. Проектът печели вниманието на над 30 000 потребители за по-малко от две седмици, а година по-късно в играта са създадени над 1 милион акаунта.
През 2015 г. Уилямс става съосновател на String Labs, инкубатор за иновативни криптопроекти и отворени технологии, фокусиран върху разработката на децентрализирани блокчейн протоколи.
Pebble и Ethereum
Докато работи в Smartdrivez Доминик Уилямс започва да използва Crypto++, програмна библиотека за защита на данните, разработена от Wei Dai (един от ранните новатори в криптографията).
Благодарение на статията на Дай за „b-money“, която вдъхновява концепцията за Биткойн, интересът на Доминик към децентрализацията значително нараства.
През 2013 г. той се посвещава на изучаването на блокчейн технологията и нейните потенциални приложения.
Никога досега не бях срещал област, която съчетава аспекти на финансите, правото, политиката, икономиката и философията, и същевременно да има потенциала да промени света.Това ме вдъхнови да се насоча изцяло в тази посока.
През 2014 г. Доминик Уилямс публикува документ, описващ нова криптовалута на име Pebble. Въпреки че проектът демонстрира значителен потенциал, той не е реализиран напълно, тъй като през това време интересът на Доминик към Етериум общността нараства. Там той се утвърждава като един от първите поддръжници на мрежата.
Докато е част от общността, той осъзнава ограниченията на зараждащата се технология и в главата му се оформят още по-мащабни концепции за блокчейн мрежа, която да трансформира традиционните IT системи, поддържайки цели платформи изцяло върху блокчейна.
По това време подобна идея изглежда невъзможна за мнозинството, но Доминик е убеден, че тя не е просто технически постижима, но и неизбежна.
BLS и ETH 2.0
През 2015 г. той официално прекратява работата си по Pebble и се отдава изцяло на развитието на концепцията за „Глобален Компютър“. Фокусът му е върху нови подходи в криптографията, консенсуса и архитектурата на блокчейн мрежите, с цел да превърне визията си в реалност.
Именно тогава започва да използва името DFINITY за своите проекти – символ на „безкрайните децентрализирани възможности“, които вярва, че могат да бъдат постигнати.
Доминик Уилямс започва да изследва как криптографията може да се използва за генериране на числа на случаен принцип, които да подобрят консенсуса в децентрализираните мрежи. Успява да развие идеята си благодарение на BLS криптографията, а ключова роля играе срещата му с известния криптограф Дан Боне.
Идеите на Доминик за използване на BLS криптография за генериране на числа на случаен принцип в блокчейн мрежите среща огромен скептицизъм, включително от Виталик Бутерин. Но след множество дискусии, включително срещи в Силициевата долина през 2016 г., Виталик се убеждава в безопасността на BLS, която днес е основна част от Ethereum 2.0.
DFINITY и ICP
През 2016 г. Доминик Уилямс основава DFINITY Foundation в Цуг, Швейцария, с цел да развие концепцията за „Глобален Компютър“. Следвайки примера на Ethereum, организацията е създадена като неутрална и нестопанска фондация, която да насърчи развитието на блокчейн протокола. Впоследствие фондацията премества основния си изследователски център в Цюрих.
През януари 2017 година се създава ICP токенът, използвайки смарт контрактите на Ethereum, за да бъдат разпределени между ранните сътрудници, които подпомагат стартирането на проекта. Това позволява на DFINITY да осигури нужните средства за разработката и стартирането на проекта.
Първоначалното финансиране позволява на DFINITY да разшири екипа си, привличайки водещи специалисти, включително Андреас Росберг, съосновател на WebAssembly.
През 2018 г. се събират над 100 милиона долара, което позволява значително разширяване на операциите и изграждане на екип от водещи криптографи и инженери от компании като Google и IBM.
Фондацията става една от най-иновативните и влиятелни организации в блокчейн индустрията.
Internet Computer
През май 2021 г. официално стартира мрежата на Internet Computer, а историите около Доминик Уилямс и този революционен проект тепърва започват да се разгръщат. Въпреки амбициозната визия за децентрализиран интернет, проектът се сблъсква с ожесточени атаки от конкуренти в блокчейн индустрията.
Манипулацията на цената на ICP токена, създава впечатление за нестабилност и вреди на репутацията на проекта. Основната причина за тези атаки е страхът, че Internet Computer може да застраши статуквото в сектора. Създавайки напълно децентрализирана мрежа, която елиминира зависимостта от традиционни IT системи и съществуващите блокчейн мрежи, проектът заплашва бизнес моделите на много конкуренти в индустрията.
Заключение
За мнозина Доминик Уилямс е сравним със Стийв Джобс в света на блокчейн технологиите. Със своята отдаденост и смелост да преосмисли границите на възможното, той успява да съзре в блокчейн технологията потенциала да промени не само интернет, но и начина, по който хората взаимодействат и споделят информация. Неговата визия за „Глобален Компютър“ е доказателство за стремежа му да използва децентрализацията, за да създаде един по-свързан, справедлив и иновативен свят.
Автор на статията е Боян Клисуров.
Боян Клисуров е програмист с над 7 години професионален опит в сферата. Траекторията на неговата кариера се променя в деня, когато съзрява криптовалутите и блокчейн света. Оттогава отделя всичките си ресурси, за да изследва технологията и да вдъхновява бъдещите новатори.
Фокусира се изцяло върху мрежата на Internet Computer и създава най-голямата българска общност в Фейсбук, посветена на ICP.
Подобни публикации
Блокчейн иновации в ерата на дигиталните регулации
Емилиян Енев – председател на Сдружение Startup Factory, бе поканен да вземе участие в панелната дискусия „Блокчейн иновации в ерата на дигиталните регулации“ на Финансовия форум, организиран от Капитал.
Каква е прогнозата за блокчейн професионалистите за 2023?
Пред 2023 г. търсенето на професионалисти, притежаващи умения за блокчейн, ще достигне нови висоти, вижте прогнозите и тенденциите.
Дигиталният маркетинг в Web 3.0 – коя ще е суперсилата в новата интернет мрежа?
Web 3 е нов модел на интернет с много по-голяма изчислителна мощ и потенциал. Включва напълно децентрализирани приложения от типа „peer-to-peer“, които са устойчиви на цензура и не могат да бъдат спрени от никого – дори от правителства или корпорации.
Startup Factory e организация с нестопанска цел, която работи от 2015 година за развитието на дигиталните и предприемачески умения на ученици, студенти и възрастни от Русе и за подобряване на предприемаческата екосистема в региона. През 2022 г. организацията създаде платформа с видео обучения, записи от уебинари и много безплатни ресурси в помощ на всеки, който желае да повишава квалификацията си самостоятелно откъдето и когато пожелае.