fbpx
Share

GreenUp е платформа за устойчиви решения, чиято основна мисия е да подкрепя зелените иновации и кръговата икономика. За целта екипът на организацията провежда семинари, хакатони и разнообразни акселераторски програми, за да подкрепят устойчиви стартъпи.

Каква е разликата между зелена и кръгова икономика? Колко трудно е страната ни да премине към кръгова икономика и помага ли държавата на бизнеса  в този процес? Вярва ли българското общество в конспирации, достатъчно информирани ли са младите и къде е мястото на образователната ни система в процеса към завръщането ни към естествения ритъм на живота? Прочетете в най-новото ни интервю с нашите партньори от GreenUp.

Интервюто подготви: Ана Тодорова

Здравейте, благодарим ви за това интервю. Срещаме се с вас по повод инициативата Circular Startups Challenge. Бихте ли ни разказали малко повече за нея?

Circular Startups Challenge е онлайн акселераторска програма за създаване на Кръгови Стартъпи. По време на 8 онлайн сесии ще запознаем 30 участници с различните концепции и възможности произлизащи от кръговата икономика. Също така ще ги свържем с ментори и ще им предоставим ресурси, които те могат да използват за да създадат прототип на кръгово решение. От май до август ще работим заедно с участниците и ще им помогнем да сформират екипи, да се фиксират върху устойчиви бизнес идеи и ще им помогнем да създадат минимална версия на техен продукт или услуга. Целта е да помогнем на предприемачи с допълващи се компетенции да се съюзят и да предложат решения на екологични проблеми, известни на всички нас.

 

В световен мащаб доста конспиративни теории се опитват да убедят хората, че проблеми като климатичните промени, глобалното затопляне, недостигът на храна, изчерпването на ресурсите са измислица. Какво е преобладаващото мнение сред българския бизнес?

Относно преобладаващото мнение сред българския бизнес нямаме конкретна информация или данни от професионално и неутрално проучване. Според нас обаче кръговата икономика и кръговия подход към дейности, независимо дали в бизнес или лично отношение, са естествен и дори традиционен начин на мислене и живот. Българите са пестелив народ, свикнали да правят от нищо нещо, затова ценят и пестят ресурсите си. Това не е просто актуален тренд. Кръговият начин на производство не трябва непременно да се свързва в климатичните промени, недостиг на храна и другите теми които се коментират в медиите. То е просто най естествения начин на производство открай време и това няма връзка дали около него се развиват конспиративни теории или не.

От множеството ви инициативи, как преценявате – разбират ли българските младежи смисъла на кръговата икономика?

Забелязваме че има млади и образовани хора, които показват интерес към кръговата икономика. С нашите инициативи се стремим да информираме и мотивираме хората и да ги събираме заедно. Така им даваме възможност те сами да създават и развиват решения, на които ние впоследствие помагаме да доразвият и оптимизират. Относно смисъла и ползите на кръговата икономика, то не е много сложно за разбиране. Би трябвало да е по сложно да се разбере защо определени хора не мислят по този начин.

А по-възрастните поколения доколко наясно са с проблемите на традиционната икономика или са по-скоро скептични към съществуването им?

Колкото по-възрастен е един човек, толкова повече теории и конспирации е чувал и толкова по-скептичен е към всичко ново. С възрастта обаче идва и отговорност за това да знаеш какво е факт и какво е спекулация, какво е конспирация и какво е научен консенсус. Глобалното затопляне вече се случва и има предостатъчно доказателства за това, представени от научната общност. Според мен хората, които през 2023 година не вярват в глобалното затопляне, нямат интерес към истината и прогреса. За това ние не хабим енергия в това да убеждаваме хората, че земята е кръгла и че пирамидите на са построени от извънземни, а вместо това работим заедно с хора които искат да бъдат част от решението.

 

Има ли нещо, което може да се направи по отношение на образованието в училищата и университетите, за да се случи промяната в мисленето и съществуващите бизнес модели?

Трябва да сме наясно, че повечето от ресурсите с които разполагаме са ограничени. Не винаги пазарните цени показват реалните разходи, особено ако се има предвид щети към природата или разходи които се носят от обществото, а не от производителя. Тези неща лека полека се осъзнават и променят, но процесите са бавни. Образованието може донякъде да ускори това развитие в добра посока. Също така от значение са ценностите, които се преподават в училище. Прекаления материализъм и консуматорското мислене водят до висока употреба на ресурси.

➤ Виж още: Всички видео обучения за развитие на дигитални и предприемачески умения

 

Къде виждате ролята на потребителите в ефективното прилагане на модела на кръговата икономика? Или всичко зависи само от предприемачите, компаниите, бизнеса като цяло и държавните органи?

Потребителите донякъде могат да влияят на бизнеса и икономиката, която често се води от трендове. Ако потребителите предпочитат устойчиви продукти, то бизнесът ще доставя такива в по големи количества и това ще ги прави по достъпни и за потребители с по ниски доходи.

Това което целим е да бъдем част от решението и да дадем шанс на работещи идеи да постигнат устойчива промяна в локалния контекст на България, както и в глобален мащаб.

 

Каква е мотивация ви да се занимавате с това? 

Вярваме че предприемачеството е сила, която може да разрешава проблеми, а екологични такива има предостатъчно. Ние искаме да концентрираме усилията на мотивирани и компетентни хора в създаването на решения, които да предоставят алтернатива на линейната икономика. По този начин изграждаме не просто зеленото бъдеще, но и помагаме на хора да започнат бизнеси, които имат дългосрочна устойчива перспектива. Това което целим е да бъдем част от решението и да дадем шанс на работещи идеи да постигнат устойчива промяна в локалния контекст на България, както и в глобален мащаб.

Всъщност много стартъпи с уникални идеи не успяват да просъществуват дълго. Причините за това, разбира се, са прекалено много, за да ги разискваме само в едно интервю. По какъв начин ще се опитате да предотвратите този проблем при стартъпите, които ще се включат във вашето предизвикателство?

Ние влагаме нашата експертиза, креативност и контакти в подкрепата на стартъпите. При избрани проекти също инвестираме лични средства или ко-инвестираме с партньори. Следим международните трендове и развитие, добри примери, както и грешките на многобройни стартъпи от кръговата икономика, и се целим с действията си да приложим най-добрите практики.


Стартъп подходът към създаването на бизнес е инструмент, който позволява системен научен подход към откриването на работещо решение на даден проблем. За да може едно екологично решение да просъществува, то трябва да бъде финансово устойчиво. За това ние използваме уроците, които сме научили от стартъпите, за да подпомогнем реализацията на дългосрочни решения на глобалните проблеми.

 

Кой е най-големият проблем, с който се сблъскват фирмите, които искат да направят производството или процесите си по-зелени?

В момента зелените модели на бизнес често водят до по скъпи цени за крайния потребител, защото ценообразуването на не-зелените стоки често не включва всички разходи, които реално би трябвало да са включени. По този начин зелените стоки по-трудно се налагат на пазара и остават луксозен продукт за ентусиасти. Това обаче лека полека се променя.

 

Попитах ви за ролята на потребителите… но къде е мястото на държавата в процеса на трансформация към зелена икономика? Достатъчно активна ли е или по-скоро е пречка?

Всички държави по света трябва да работят заедно за изготвянето на реалистичен, честен и устойчив план за кризата, пред която сме изправени. Не, на този етап тези усилия са далеч от достатъчни.

Възможно ли е 100% от икономиката ни да е кръгова или зелена?

На теория може би да е възможно да се доближим до този оптимум. Най-добрият пример е самата природа, там всичко се върти и използва. Няма губене на енергия или ресурси. Дали е на 100 процента, е трудно да се каже, но има много какво може да научим от природата.

Всъщност, в контекста на предходния въпрос, каква е разликата между кръгова и зелена икономика? За едно и също ли говорим?

Кръговата икономика е комбинация от теория и практични решения, които показват възможността всичко което използваме да бъде в синхрон с природата и да не създава отпадъци (по начина, по който ги познаваме сега). Кръговата икономика е нов начин на мислене и бизнес планиране, което цели да елиминира отпадъка чрез redesign и да оползотворява всеки елемент от жизнения цикъл на един продукт.

“Зелен” е дума която в повечето случаи се използва, за да обозначи продукт, процес или компания които целят да намалят екологичните рискове и екологичните дефицити, и търсят устойчиво развитие без влошаване на околната среда. Това само по себе си не е достатъчно, за да се разрешат сериозните проблеми свързани с глобалното затопляне. По скоро това е първата крачка, която трябва да бъде направена, но със сигурност не е края на процеса на устойчивата трансформация на нашата икономика и общество.

С две думи, една компания може да е “зелена”, без да е част от кръговата икономика, но всички компании, които са част от кръговата икономика са изначално “зелени”.

Можете ли да дадете пример за държава, която напредва в прехода си към кръгова икономика? Какви са позитивите от този процес? И има ли негативи?

Важно е да се спомене, че засега няма държава която да си е поставила кръговата икономика като изрична цел, тъй като това е в разрез с линейната икономика, чиито интереси са поставени на преден план. Въпреки това има държави, които полагат усилия да намалят своите емисии и негативно влияние върху околната среда.

Често се споменават технологично напреднали държави като Холандия, Германия или Швеция. Те са много иновативни и за всеки проблем имат креативни и често технологични решения. Но от друга страна може и да се аргументира, че икономически бедни държави и общества също са развили висока експертиза в кръговата икономика. Вземете като пример всякакви древни народи които са съществували – те са успели да живеят в хармония с природата и да използват ресурсите си балансирано.

А кои български компании бихте посочили като добри примери?

Като добър пример за кръгов стартъп със сигурност трябва да се споменат Wasteful и Zero Wave. Wasteful преизползват негодна за рециклиране пластмаса в плоскости и инфраструктура, която може да се използва дългосрочно. Така те затварят кръга като използват боклук и създават ценни материали. Zero Wave използват отпадъчен материал от производството на бира, за да създадат вкусна храна и биоразградима посуда, която замества пластмасовата.
В глобален план има много добри примери за кръгови стартъпи, а в България тепърва предстои да се появяват все повече и повече.

Или ще има “зелено” бъдеще или няма да има бъдеще. Всички ще трябва да се адаптираме към реалността, независимо дали искаме или не.

И накрая: има ли бъдеще „зеленото бъдеще“ – не само в България, но и по света? Ще станат ли бизнесът и потребителите по –устойчиво и зеленомислещи?

Или ще има “зелено” бъдеще или няма да има бъдеще. Всички ще трябва да се адаптираме към реалността, независимо дали искаме или не.

ИСКАШ ЛИ И ТИ ДА РАЗВИЕШ уМЕНИЯта си?

УЧИ КОГАТО И КЪДЕТО ПОЖЕЛАЕШ. ВИЖ АКТУАЛНИТЕ НИ ВИДЕО КУРСОВЕ:

Зелена и кръгова икономика - нови бизнес модели и перспективи
Какво да очакваш от видео курса Software Quality Assurance

Настоящата публикация е създадена от екипа на сдружение Startup Factory в рамките на проект Развитие на дигитални и предприемачески умения в Русе и региона“, който се реализира с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“.

Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на сдружение Startup Factory и не отразяват непременно вижданията на Фондация „Америка за България“ или нейните партньори.

Similar articles

Америка за България - партньори на StartupFactory

Фондация „Америка за България“ е независима, неправителствена и неполитическа американска благотворителна фондация, която работи в партньорство с български организации за укрепване на частния сектор и демократичните институции в страната.

Фондацията е плод на успеха на Българо- американския инвестиционен фонд (БАИФ), създаден през 1991 г. от Конгреса на САЩ с подкрепата на Американската агенция за международно развитие. За повече информация: us4bg.org

Сдружение StartUp Factory

Startup Factory e организация с идеална цел, която работи за развитието на дигиталните умения и за подобряване на предприемаческата среда в Русе и страната. Екипът организира обучения и тематични събития по ПРОГРАМИРАНЕДИЗАЙН и ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО. Помага на стратиращи компании и неправителствени организации за развитие на тяхното онлайн присъствие с менторство и достъп до ресурси и материали.

Startup Factory  е притегателен център на активните хора в Русе и региона.

ИСКАШ ЛИ ДА РАЗБИРАШ ЗА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ В ДИГИТАЛНИЯ СВЯТ ПРЕДИ ВСЕКИ ДРУГ?

Запиши се за месечния ни бюлетин и ще научаваш всичко първи: събития, обучения, новини и възможности.

Развитието на технологиите ни предоставя множество инструменти и методи, които можем да приложим за защита на ценната информация, като предотвратим неоторизиран достъп до данни и се справим с всякакви опити за кибератаки. Да видим кои са тези съвременни решения.

Antispyware / антиспайуер програмите

Тези програми са създадени да действат като първа линия на защита срещу навлизането на шпионски софтуер в нашите компютърни мрежи. Те са изключително важни, тъй като шпионският софтуер може да събира конфиденциална информация без знанието или съгласието на потребителя. Това включва данни за личността, финансова информация, детайли за вход и друга чувствителна информация, която може да бъде използвана за измами или други злонамерени цели.

Функциите на антиспайуер софтуера включват сканиране в реално време, което гарантира, че всякакъв подозрителен софтуер е идентифициран още при опита му да навлезе в системата. Също така, той предоставя опции за задълбочено сканиране на цялата система, за да открие и премахне вече инсталиран шпионски софтуер.

Освен това, антиспайуер програмите често се актуализират, за да отговарят на нововъзникващите заплахи. Разработчиците непрекъснато анализират тенденциите на атаките и подобряват своите продукти, за да предложат надеждна защита срещу последните видове шпионски софтуер. Така потребителите могат да бъдат сигурни, че техните устройства са защитени с най-съвременните решения в областта на сигурността.

Важно е да се отбележи, че въпреки че антиспайуер програмите предоставят значителна защита, те трябва да бъдат част от по-широка стратегия за киберсигурност, която включва регулярни актуализации на софтуера, силни пароли и образование на потребителите за основите на киберсигурността. Това ще помогне да се запази целостта на информацията, която обменяме и съхраняваме, предотвратявайки не само шпионски софтуер, но и други видове кибератаки.

Kиберсигурност: 7+1 заплахи, за които да внимаваме

Антивирусен софтуер

Антивирусният софтуер играе критична роля в защитата на нашите компютърни системи и мобилни устройства. Вирусите не само че могат да повредят или изтрият важни данни, но също така могат да навредят на целостта на операционната система, да забавят работата на устройствата и дори да ги направят напълно неработоспособни. Последствията от такива атаки могат да бъдат не само разходи за възстановяване или замяна на скъпоструваща техника, но и значителни загуби от прекъсване на работния процес.

Антивирусният софтуер предлага непрекъснато мониторинг и защита в реално време, като автоматично идентифицира, блокира и премахва вируси, троянски коне, червеи, и друг зловреден софтуер. Тези програми също включват способността да сканират всички входящи и изходящи файлове, както и да проверяват системата за наличие на потенциални заплахи, които могат да бъдат активирани в бъдеще.

Много антивирусни решения включват и допълнителни функции като защита срещу фишинг атаки, шпионски софтуер и рекламен софтуер. Те също така предлагат инструменти за управление на пароли и сигурност на уеб браузъра, което е изключително важно в свят, където интернет заплахите постоянно еволюират.

Освен автоматичната защита, съвременните антивирусни програми често предоставят потребителски интерфейс, който позволява лесно настройване и управление на защитните функции в зависимост от специфичните нужди на потребителя. Това включва регулиране на нивото на сканиране, планиране на автоматични сканирания и персонализиране на уведомленията за сигурност.

В допълнение, множество антивирусни програми предлагат обновления на сигурността, които се извършват автоматично, за да гарантират, че защитата е винаги актуална срещу новите и развиващи се заплахи. Това е особено важно в среда, където нови вируси се създават и разпространяват с бързи темпове.

Така антивирусният софтуер не само помага за предотвратяване на инциденти, свързани с повреждане на данни и софтуер, но също така служи като основен инструмент за поддържане на здравословна и ефективна работна среда във всяка организация или за лична употреба.

Криптиране на данни

Криптирането на данни е фундаментален процес, който преобразува вашата чувствителна информация от нейния оригинален, лесно четим формат в кодиран вид, който може да бъде разчетен само със специален ключ. Тази техника е съществена за защита на данни при тяхното съхранение на твърди дискове, мобилни устройства или облачни платформи, както и при изпращане по интернет или други мрежи.

Има два основни вида криптиране – симетрично и асиметрично.

Симетричното криптиране използва един и същи ключ за криптиране и декриптиране на данните. Този метод е бърз и ефективен за обработка на големи обеми данни. Асиметричното криптиране, от друга страна, използва два различни ключа – един за криптиране и друг за декриптиране. Този метод е по-безопасен, тъй като дори ако криптиращият ключ стане известен, само притежателят на съответстващия декриптиращ ключ може да разчете информацията.

Криптирането на данни се използва в множество приложения за защита на личните данни, финансова информация, корпоративни данни и други важни документи. Например, банковите институции използват криптиране за защита на финансовите транзакции, докато здравните организации го използват за защита на медицинските записи на пациентите.

На пазара съществуват различни програмни решения за криптиране, които могат да се интегрират лесно в съществуващи системи за управление на информация. Тези програми предлагат различни нива на сигурност, като позволяват на потребителите да изберат степента на криптиране в зависимост от специфичните нужди на тяхната организация или личните изисквания за сигурност.

Въпреки предимствата, криптирането също така поставя някои предизвикателства, като например нуждата от управление на криптиращите ключове, което може да бъде трудоемко и изисква допълнителни мерки за сигурност. Много съвременни решения включват автоматизирано управление на ключовете, което помага на организациите да поддържат ефективна и сигурна среда за криптиране.

За да осигурите максимална защита на вашите данни, е важно да интегрирате криптирането като част от цялостната стратегия за информационна сигурност на вашата организация или личен дигитален живот. Така може да сте спокойни, че вашата информация остава недостъпна за неправомерен достъп или изтичане.

Облачна сигурност

Облачната сигурност се отнася до комплекс от мерки и технологии, предназначени за защита на данните, приложенията и инфраструктурата, хоствани в облака. Този вид защита е особено важен за институции и организации, които разчитат на облачни услуги за споделяне, съхранение и обработка на информация. Предвид глобалния достъп и динамичната среда на облачните платформи, те са честа мишена за кибератаки от различни видове.

Основни аспекти на облачната сигурност

Защита на данни: Осигуряването на криптиране на данните преди тяхното качване в облака е критично за предотвратяване на достъп до тях от неоторизирани лица. Криптирането на данните в покой и при изпращане гарантира, че информацията остава защитена.

Управление на идентификациите и достъпа: Строгите политики за управление на идентификациите и достъпа гарантират, че само упълномощени потребители имат достъп до ресурси в облака. Това включва използването на многофакторна автентификация и сложни пароли, което значително намалява риска от неоторизиран достъп.

Резервно копиране и възстановяване: В случай на кибератака или технически проблеми, наличието на актуални резервни копия на данните е жизненоважно за бързото възстановяване на операциите. Резервните копия трябва регулярно да се актуализират и съхраняват на сигурни места.

Използването на облачни услуги създава уникални предизвикателства за сигурността, включително управлението на разпределените данни и контрола върху множество потребители и устройства. За успешното справяне с тези предизвикателства, организациите трябва да вземат под внимание не само техническите аспекти, но и да обучават своя персонал относно добрите практики за облачна сигурност.

Вижте още 👉 Сигурност на имейла през 2024 – актуални съвети

кибурсигурност

Управление на достъпа

Управлението на достъпа е ключов елемент в стратегиите за информационна сигурност на всички организации. Този процес включва дефинирането на ясни правила и процедури за това кой може да вижда, използва или управлява определени данни и устройства. Ефективното управление на достъпа гарантира, че чувствителната информация е защитена и че само упълномощени лица имат възможност да взаимодействат с критични системни ресурси.

Основни аспекти и методи на управление на достъпа

Политики за минимални права: Този подход осигурява на служителите достъп само до тези ресурси, които са им необходими за изпълнението на техните работни задачи. Това намалява риска от злоупотреба с информация и ограничава възможните щети при евентуални нарушения на сигурността.

Многофакторна автентификация (MFA): MFA добавя допълнителни нива на сигурност при проверка на идентичността, изисквайки от потребителите да предоставят два или повече доказателства за своята самоличност. Това може да включва нещо, което знаят (парола), нещо, което притежават (телефон), или нещо, което са (биометрични данни).

Сегментиране на мрежата: Разделянето на мрежовите ресурси в различни сегменти позволява по-фин контрол върху достъпа. Така чувствителната информация може да бъде изолирана и защитена от неоторизиран достъп.

Регистрация и мониторинг на достъпа: Записването на всички опити за достъп до системите и следенето на дейността на потребителите помага за идентифициране на подозрително поведение и реагиране на възможни заплахи. Това също така осигурява важна информация за анализ на сигурността и подобряване на политиките за достъп.

Обучение на служителите: Разбирането и спазването на политиките за управление на достъпа от всички служители е съществено за тяхната ефективност. Редовното обучение и информиране на персонала относно принципите и практиките за сигурен достъп могат значително да увеличат защитата на организационните активи.

Кибер сигурност

Управление на мрежовата сигурност

Управлението на мрежовата сигурност е критичен аспект от киберзащитата на всяка организация, тъй като много кибератаки се осъществяват чрез експлоатиране на уязвимости в мрежовата инфраструктура. Ефективното управление на мрежовата сигурност изисква комплексен подход, който включва различни стратегии и технологии за защита на мрежовите ресурси и данни.

Компоненти на мрежовата сигурност

Файъруоли (Firewalls): Файъруолите служат като бариера между вътрешната мрежа на организацията и външния свят, контролирайки входящия и изходящия трафик на база предварително зададени правила за сигурност. Те са от съществено значение за предотвратяване на неоторизиран достъп и блокиране на зловреден трафик.

Интрузивна защита (Intrusion Prevention Systems - IPS): IPS мониторинг системите наблюдават мрежовия трафик за аномалии, които могат да указват опит за кибератака, и автоматично предприемат действия за блокиране или премахване на заплахи.

Антивирусна защита за мрежи: Съвременните мрежови антивирусни решения сканират мрежовия трафик за зловреден софтуер и други заплахи, осигурявайки допълнителен слой защита.

Виртуални частни мрежи (VPNs): VPNs са изключително важни за защита на данните, които се транспортират през интернет, като предоставят криптиран канал за комуникация между потребителите и мрежовите ресурси.

Управление на уязвимостите: Редовните оценки на уязвимостите и актуализациите на софтуера помагат за идентифициране и отстраняване на потенциални слабости в мрежата преди те да бъдат експлоатирани от нападатели.

Стратегии за подобрение на мрежовата сигурност

  • Обучение на служителите: Разбирането и прилагането на добри практики за мрежова сигурност от всички служители може значително да намали риска от кибератаки.
  • Сегментация на мрежата: Разделянето на мрежата на сегменти може да ограничи разпространението на зловреден софтуер и да улесни управлението на сигурността.
  • Регулярен мониторинг и реакция при инциденти: Непрекъснатият мониторинг на мрежовата активност е съществен за бързо откриване и реагиране на кибератаки.
  • Използване на съвременни технологии: Интегрирането на нови технологични решения, като изкуствен интелект и машинно обучение, може да помогне за по-ефективно идентифициране и блокиране на заплахи в реално време.

Укрепването на мрежовата сигурност е непрекъснат процес, който изисква ангажираност и активно участие от всички нива на организацията. С развитието на технологиите и методите на нападение, плановете за киберсигурност трябва постоянно да се преразглеждат и актуализират, за да осигурят надеждна защита срещу всякакви кибер заплахи.

Освен тези технологии, важно е лидерите да осигурят обучение на служителите за осъзнаване на рисковете от киберсигурност.

За да подпомогнем НПО в тази критична област, ние от Startup Factory предлагаме специализиран видео курс "Информационна сигурност за НПО". Този курс е разработен с цел да предостави на служителите в НПО необходимите знания и умения за защита на тяхната работа в цифровата среда. Курсът включва модули, които обхващат основите на киберсигурността, стратегии за разпознаване на фишинг и правилното управление на чувствителни данни.

Обучението е подходящо както за нови, така и за опитни служители и предлага практически съвети, които могат веднага да бъдат приложени в ежедневната работа на организацията.

Публикацията е подготвена от Теодора Енева по материали от agile-ed.com

Тази статия е част от серия публикации, които имат за цел да подобрят уменията на служителите на организациите на гражданското общество в областта на информационната сигурност.

В днешно време, когато информацията играе все по-голяма роля и организациите работят с голям обем от чувствителни данни, заплахите за информационната сигурност се увеличават. Недостатъчната информационна сигурност може да наруши конфиденциалността на данните, да изкриви тяхната достоверност и да ограничи достъпността им, което води до сериозни последици, вкл. загуба на доверие от страна на партньорите, финансови загуби и нарушаване на репутацията.