През 2020 година доклад на най-популярната професионална социална мрежа LinkedIn посочва блокчейн за най-търсеното твърдо умение у кандидатите за работа. Най-интересният акцент в доклада е не, че в него се казва, че „блокчейн е най-търсеното работно умение през 2020 г.“, а че до тогава не е имало и намек за рязкото навлизане на блокчейн сред изискванията за твърди умения преди и през 2019 г.
Разбира се, изискванията за меки и твърди умения у кандидатите се променят непрекъснато с течение на времето – в зависимост от тенденциите, икономиката, развитието на технологиите. Именно вследствие на експоненциалния технологичен напредък през последните две десетилетия най-търсените твърди умения продължават да се трансформират драстично, но въпреки това се запазва присъствието на аналитичното мислене, изкуствения интелект и облачните изчисления сред най-търсените твърди умения.
И въпреки, че изброените умения продължават да присъстват в класациите за hard skills блокчейн рязко се намърда и зае първото място през 2020 г.
Съдържание
-
- Какво представляват твърдите и меки умения (hard & soft skills)?
- Защо Blockchain печели класацията за най-добри твърди умения през 2020 г.?
- Какви знания трябва да имате или да придобиете, за да започнете кариера в блокчейн компания?
- Кои са най-търсените технологични (и не само) професии, свързани с блокчейн?
- Заключение, но не съвсем.
Какво представляват твърдите и меки умения (hard & soft skills)?
При подготовката на своя доклад специалистите от LinkedIn прилагат специфични критерии за квалифициране на твърди и меки умения. Най-общо казано като твърди умения определят способността на служителя да изпълни определена задача и които изискват технически умения и специализация в области като патентно право, разработка на софтуер, финансово счетоводство и др.
Меките умения обхващат подходите за постигане на съответната задача и са свързани със способността за сътрудничество, решаване на проблеми, вземане на решения и адаптивност. Твърдите умения имат по-лесни – количествени, критерии за дефиниране и измерване в сравнение с меките умения при които се залага по-скоро на качествената оценка, тъй като се занимават предимно с когнитивни способности, поведение, лични черти и мислене. Тези аспекти са особено трудни за измерване и представляват значителни трудности за набиращите персонал.
Защо Blockchain печели класацията за най-добри твърди умения през 2020 г.?
Според доклада на LinkedIn, Blockchain е най-търсеното умение поради неговия все още ненапълно разкрит потенциал. Макар и доста плахо, технологията постепенно успява да измести акцента от криптовалутите и да го насочи към различни индустрии.
Този едновременно изненадващ и обещаващ тласък рязко повиши нуждата от знания на тема блокчейн, но и увеличи възможностите за кариера в сектора.
В скорошен наш материал ви описахме друг набиращ популярност тренд – Метавселената. Най-активните му поддръжници подчертават, че за растежа на този свят отвъд реалността основен двигател е блокчейн в частност, както и по принцип криптовалутите, NFT-та и другите дигитални активи. Метавселената може да се представи и като колаборативна употреба на множество технологии, сред които разширена реалност (AR), гъвкави стилове на работа, монтирани на главата дисплеи (HMD), AR облак, интернет на нещата (IoT), 5G, изкуствен интелект (AI) и пространствени технологии и др. И ако желаете да се развивате в тази metaverse среда не е възможно да не сте запознати как функционира именно блокчейн технологията.
Простичко казано, разнообразните приложения на блокчейн доведоха до разширяване и на пазара на труда. Много големи предприятия активно привличат професионалисти в областта на блокчейн, включително Oracle и IBM, но и не малко стартиращи фирми също са в постоянно търсене на експерти по блокчейн.
И така… отвъд ентусиазма се разкрива критичен проблем – търсят се професионалисти с познания и опит в областта на блокчейн в широк спектър професии – бизнес мениджъри, програмисти, анализатори, инженери, юристи, дори копирайтъри и маркетолози. Но дали има достатъчно такива специалисти активно търсещи работа? Статистиките не са в полза на това твърдение. При изобилие от работни позиции, при блокчейн специалистите се наблюдава недостиг дори и в технологичните среди. А това е добра причина за търсещите нови кариерни хоризонти да се квалифицират в областта на блокчейн.
Но нека ви дадем още една класация.
Годишната класацията Digital 101 на Капитал сочи, че българският IT сектор продължава както и досега да се развива с изпреварващи темпове спрямо останалите икономически сегменти. А през 2021 г. приходите на най-големите технологични компании у нас са нараснали с над 21% до рекордните 7.91 млрд. лв. Анализът на медията показва, че бурният растеж на сектора привлича както интереса на инвеститорите, така и на младите, а и на опитните ИТ специалисти, но и посочва недостига на кадри като една от основните „спирачки“ пред още по-бързото развитие. „Гладът“ за специалисти рефлектира в още един плюс – по-високото заплащане на труда в този сектор.
Защо това е важно? Децентрализацията опростява вътрешни и външни транзакции за технологичните компании (и не само, но за момента те проявяват най-голяма готовност за внедряване и използване на блокчейн) и рационализира операциите.
Блокчейн технологията също така стимулира иновациите. Благодарение на иновациите съществуващи, но морално остарели продукти, е възможно да заживеят нов живот. Може би точно вие ще възродите един такъв продукт и ще откриете неочаквана бизнес възможност?
Но… първо трябва да придобиете нужните знания за технологията.
Какви знания трябва да имате или да придобиете, за да започнете кариера в блокчейн компания?
Преди да се преквалифицирате е особено важно да сте наясно какви са тънкостите и изискванията на новата професия, дали е във възможностите и интереса ви. Ето иои са специфичните знания и умения, които трябва да притежавате или тепърва да придобиете:
- Криптография – служи да се подсигурят различни транзакции, извършвани в мрежата. Основните ѝ приложения включват гарантиране на сигурността на участниците и транзакциите и предотвратяване на неоторизиран достъп до данни или тяхната подмяна и манипулация от трети страни. Познания в тази област ще ви помогнат да си намерите работа в компании, извършващи сигурни парични транзакции, както и в организации, превърнали в свой приоритет поверителността и които предават или получават информация посредством криптиране, за да гарантират нейната неприкосновеност. Концепции като криптографски хеш функции, консенсус и леджър технология не трябва да ви звучат като ядрена физика, а е необходимо да покажете експертиза и проактивност.
- Структури от данни – задължително е да имате познания в тази област, ако сте се насочили към кариера в блокчейн сектора. Блокчейн мрежата е изградена от блокове, които организират и структурират данните в цифровото пространство. Освен това структурите от данни са ключов компонент в компютърните науки и намират широко приложение в областта и на изкуствения интелект – също сред най-търсените hard skills към днешна дата.
3. Смарт контракти – по същество един от най-значимите инструменти в блокчейн индустрията. Специалистите разчитат на тях, за да автоматизират процесите. Интелигентните договори създават среда на доверие благодарение на своята прозрачност – всичко е видимо за всички участници в блокчейн мрежата. Притежават огромен потенциал да променят начина, по който функционира бизнесът по принцип и търговията в частност, като предоставят възможност за бърз и сигурен обмен, намаляват документацията и спестяват разходи.
- Блокчейн стандарти и екосистеми – за да се изгради ефективна блокчейн система е наложително да се познават принципите и практиките на тази технология и най-вече как могат да бъдат приложени. След като познавате основата, бихте могли да участвате в стратегии за максимизиране на ползите от развиващата се иновация, като например: нови форми на бизнес сътрудничество, по-рентабилно управление на цифровата идентичност чрез използване на криптография с публичен ключ и изобщо всички неподозирани възможности на блокчейн, които биха могли да осигурят нови източници на доходност.
- Езици за програмиране – основната работа на всеки разработчик (ако сте се насочили към тази област на професионално развитие) е писането на код. Т.е. не е възможно да минете без умения и познания по един или повече от следните програмни езици – C++, Java, C#, JavaScript, SQL, Go, Python, Ruby, Rholang и Solidity. Също така е препоръчително да се запознаете с блокчейн платформи като R3 Corda, Hyperledger Fabric, DAML Enterprise Ethereum, Hyperledger Indy/Aries.
Кои са най-търсените технологични (и не само) професии, свързани с блокчейн?
Представяме ви няколко кариерни посоки, по които бихте могли да поемете, като част от тях са изведени от специалистите от nodeflair.com, а други нашият екип счита за особено атрактивни, актуални и не толкова технологично ориентирани:
- Разработчик на блокчейн – включва изграждане на базирани на блокчейн приложения за бизнеса, разработване на интерактивни дизайни за dApps и разработване на интелигентни договори. Има два различни типа разработчици на блокчейн – основни блокчейн разработчици и блокчейн софтуерни разработчици. Каква е разликата? Основните разработчици на блокчейн създават основата на системата. Това включва елементите на архитектурата и сигурността. Разработчиците на блокчейн софтуер използват основната уеб архитектура, изградена от основните разработчици на блокчейн, за да създават приложения, по-специално dApps и уеб разновидностите.
- Архитект на блокчейн – отговорен е за тясната работа на инженерите с екипите за научноизследователска и развойна дейност. Взема критични решения по отношение на внедряването, операциите и поддръжката.
- Инженер по качество на блокчейн (QA) – отговаря за осигуряване на качество във всички области на разработката на блокчейн приложения като прави автоматизирано и ръчно тестване. Инженерите по качество трябва да са в крак с новото, като на негова база от тях се изисква да проучват и предоставят препоръки за блокчейн инструменти и да разработват стандарти за автоматизирани тестове за осигуряване на качеството;
- Маркетинг експерт – както споменахме по-рано, блокчейн позволи развитието на една революционна концепция – Метавселената, която обаче идва със свои собствени изисквания по отношение на потребителската пътека и преживяване. Дигиталният маркетинг ще претърпи съществена трансформация под въздействие на новата итерация на интернет (Web 3.0), а маркетолозите ще трябва бързо да се адаптират. Ако ви привлича кариера в сферата на маркетинга е наложително час по-скоро да поставите основите, изучавайки теорията на маркетинга, но задължително е още по-светкавично да се запознаете с тънкостите на дигиталния маркетинг и на маркетинга в web3 среда, както и кои са или ще са неговите основни характеристики и компоненти. Ще разберете, че пресечната точка е именно блокчейн технологията и нейното възможно най-детайлно осмисляне наред с познаването на спецификите на маркетинговия микс ще ви помогнат да се позиционирате в силно конкурентна среда, където също се усеща глад за кадри
➤ Научете още: Дигиталният маркетинг в Web 3.0 – коя ще е суперсилата в новата интернет мрежа?
- Копирайтър – безспорно обвързано с маркетинга, но още по-категорично се налага като самостоятелна професия, при това добре платена. Ако сте проучвали мнения и перспективи за преквалифициране в тази област, вероятно сте чували много утвърдени копирайтъри, които казват, че предпочитат, а и смятат за най-правилно, да пишат в една област, която обаче познават максимално в дълбочина. Това ги фокусира и позволява да постигнат експертност в конкретно направление, а материалите, които подготвят – в стойностни и с висока цена продукти. Едва ли ще ви изненадаме, ако ви кажем, че липсват (особено за българския пазар) копирайтъри с експертиза в блокчейн и производните – Web 3.0, Metaverse, DAO, dApps и т.нататък.
- Собствен startup – основната мисия на сдружение Startup Factory е да подкрепя стартиращи предприемачи по пътя на тяхното създаване и растеж. Няма как да пропуснем тази възможност – създаването на собствен (технологичен) стартъп. Много хора си казват, че няма какво ново да предложат на света и се отказват от мечтата си за собствен бизнес. Да, топлата вода отдавна е открита, но да не забравяме, че за човешките амбиции (в добрия смисъл на думата) граници няма и концепцията за Метавселената го доказва. А и Марс все още не е покорен… Може би вашата идея се нуждае от малък тласък и защо блокчейн да не е тази побутваща сила? Всъщност самото изучаване на тази недобре позната технология е напълно вероятно да отвори очите ви за нови перспективи и бизнес възможности. Както се казва… вие сте на ход!
Списъкът би могъл да бъде продължен – пълният потенциал на блокчейн не е възможно да се обхване в няколко реда, респективно и професионалните възможности няма как да се изчерпат в няколко точки. Това, което бихме искали да ви посъветваме е, да си изберете едно направление и да придобиете максимална експертност точно там. Това става с много знания и още повече опит.
Заключение, но не съвсем.
Ако искате да станете блокчейн специалист проучете нужното за израстване в тази кариера – какви компетенции трябва да притежавате, кои компании набират подобни кадри, какви са изискванията, какви продукти се разработват. Кандидатствайте за стажове (дори и неплатени) и се учете от колегите си. Заетите в IT сектора много добре знаят една от причините, която даде тласък на технологичната революция – т.нар. open source или свободното споделяне на код в мрежата. В голям процент от случаите IT специалистите не биха се поколебали да споделят своите знания, умения и дори програми само с идеята да видят как от мъничкия фрагмент програмен код израства нещо голямо, нещо, което е призвано да промени бъдещето ни – като блокчейн, Web3 и Метавселената.
Защо кръстихме тази точка „Заключение, но не съвсем.“?
Защото макар това да е краят на този крайно неизчерпателен материал, вероятно е и началото на вашата бъдеща кариера на блокчейн разработчик, web3 маркетинг специалист или друга професия, която бихте желали да практикувате. Дори смяната на работа да не е на дневен ред за вас, то нека това е началото на вашето ново познание по отношение на това, което предстои – както посочихме в нашия Web3 Наръчник “само от вас зависи дали ще сте пасивен наблюдател или пълноценен участник в новия свят, наречен Web 3.0 или Метавселена, и дали ще се възползвате от всички негови възможности за бизнес и развлечения. Която и от двете опции да изберете – наблюдател или участник, не се заблуждавайте, че ще останете незасегнати. С помощта на нашите експертни материали опознайте онова, което вероятно ви плаши – блокчейн, децентрализирани технологии, crypto, NFT, DAO и т.н., и открийте същността и стойността на новото нормално отвъд спекулациите.”
Възможностите са пред вас, пред нас, пред всички ни – необходимо е само да инвестираме време и средства в развитието и надграждането на нашите hard skills сред които, както разбрахте, блокчейн набира сериозна популярност. Разбира се, не бива да подценяваме и другата страна на монетата – soft уменията, с част от които ще ви запознаем в други наши материали.
Автор на статията: Ана Тодорова
Настоящата публикация е създадена от екипа на сдружение Startup Factory в рамките на проект „Развитие на дигитални и предприемачески умения в Русе и региона“, който се реализира с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“.
Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на сдружение Startup Factory и не отразяват непременно вижданията на Фондация „Америка за България“ или нейните партньори.
Similar articles
Кой е Доминик Уилямс?
Доминик Уилямс е човекът, който успява да види бъдещето на блокчейн технологиите, отвъд тяхната повърхностна употреба, създавайки визия за глобална мрежа, управлявана от хората.
Блокчейн иновации в ерата на дигиталните регулации
Емилиян Енев – председател на Сдружение Startup Factory, бе поканен да вземе участие в панелната дискусия „Блокчейн иновации в ерата на дигиталните регулации“ на Финансовия форум, организиран от Капитал.
Социалното предприемачество: път към социална промяна и устойчивост [Част 2]
С помощта на социалните предприемачи, обществото има възможност да намери иновативни решения на най-належащите социални проблеми и да създаде по-справедливо и устойчиво бъдеще за всички
Фондация „Америка за България“ е независима, неправителствена и неполитическа американска благотворителна фондация, която работи в партньорство с български организации за укрепване на частния сектор и демократичните институции в страната.
Фондацията е плод на успеха на Българо- американския инвестиционен фонд (БАИФ), създаден през 1991 г. от Конгреса на САЩ с подкрепата на Американската агенция за международно развитие. За повече информация: us4bg.org
Startup Factory e организация с нестопанска цел, която работи активно вече шеста година за развитието на дигиталните и предприемачески умения на ученици, студенти и възрастни от Русе и региона. Организираме обучения и тематични събития в три направления: ПРОГРАМИРАНЕ, ДИЗАЙН и ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО. Популяризираме възможностите, които предоставят децентрализираните технологии и БЛОКЧЕЙН и тяхното приложение в бизнеса. Предоставяме обучителни ресурси и свободни за ползване инструменти.