fbpx
Share

Зорница Миткова, управляващ директор на Тийноватор, от пръв поглед впечатлява с неизчерпаема енергия и отдаденост към кауза, която би трябвало да е приоритет на всеки от нас – нашите деца.

От 2018 година насам пред очите ѝ са израснали – в пряк и преносен смисъл, стотици младежи в 10 и 11 клас от различни краища на България.

Извървявайки пътя на Тийноватор, всички те в различна степен са развили своите комуникационни умения и креативно мислене, открили са силните си страни и са опознали слабостите и страховете си.

Всички те са победители по своему и са олицетворение на упоритост, постоянство, отговорност. Тези така важни за успеха качества!

Затова нямаме съмнение, че всеки един тийноватор е стартирал много по-уверено своята лична и професионална реализация.

Най-ценните послания на Зорница са, че:

📜 независимо от произхода или средата, всичко е постижимо;

📜 нещата се решават не с мрънкане, а с действие, с проактивност, и често зад проблемите изникват бизнес решения;

📜 е важно да работим в екип и в общност, към която да връщаме това, което ни е дадено. Безспорно споделяна и от екипа, и от съмишлениците на Startup Factory ценност.

Постигнатото дотук от Зори и Тийноватор е показателно за това, че не само има смисъл от подобни каузи, но и че резултатът винаги си заслужава. А и едва ли има нещо по-важно от съвместната ни отговорност към децата и към това да дадем криле на едно по-осъзнато младо поколение предприемачи и граждански активни личности.

Екипът на Startup Factory благодари за гласуваното доверие да бъдем отново ментори на Клуба на Тийноватор в Русе.

Да спомогнем израстването на проактивни и по-чувствителни към социални каузи млади хора е чест и привилегия и напълно в синхрон с мисията и ценностите на сдружението!

Интервюто подготви: Ана Тодорова

Здравей, Зори, благодаря ти, че се съгласи на това интервю. С теб се се запознахме наскоро, свърза ни отворената покана за ментори в Тийноватор. Би ли ни разказала малко повече за себе си?

 

Здравейте, много благодаря за поканата.

Първо трябва да кажа, че Тийноватор ме запозна със Startup Factory още през 2020 година, когато Емо и Теди водиха като ментори клуба ни в Русе. А тази година се завръщат като ментори, заедно с Ани. Това са хубави връзки.

Аз съм управляващ директор на Тийноватор – националната програма, която свързва екипи от по 10 ученици с по двама ментори. Срещат се в продължение на осем месеца, за да изградят умения за екипна работа и да стигнат до реализацията на първия си стартъп.

На 36 години съм. Родом съм с майка от Бяла, Русенско и баща от Плевен, и съм завършила Математическата гимназия в Плевен. Израснала съм в едно плевенско село, откъдето е силната ми връзка със земята, природата и всичко невинно и истинско.

Завършила съм Връзки с обществеността и това отразява тъканта на моя талант – да свързвам хора и организации от различни величини, да предавам послания, да правя нещата разбираеми и достъпни, а сърцето ми е в изграждането на общности.

През годините съм работила като PR, маркетинг специалист, организатор на събития, специалист по брандиране на компаниите като работодатели. Работила съм в Икономедиа – групата зад Капитал и Дневник, събитията на Списание Едно, bTV, TimeHeroes и др.; както и за множество обществени каузи – като freelancer.

В Тийноватор успявам да свържа всички точки от професионалния си път до тук и го правя вече шест години.

Зорница Миткова

Както споменах, запознахме се във връзка с новия сезон на Тийноватор, но може би има хора, които не знаят какво е Тийноватор? Как би им го обяснила?

В Тийноватор помагаме на учениците в 10. и 11. клас да открият истинската си сила, да я приложат в рамките на екип.

Помагаме им да направят бизнес от хобито си, и да се научат, че нещата се решават не с мрънкане, а с действие, с проактивност, и често зад проблемите изникват бизнес решения.

Помагаме им да се ориентират какво искат от живота след училище, да разберат, че всичко е възможно, независимо от произхода, от вида училище, от семейното положение.

От другата страна – менторите получават безценната възможност да върнат стойност обратно към обществото, именно през младите хора. Да се “освежат” от техните идеи и енергия. Процесът е взаимен и удовлетворяващ.

Досега през програмата са минали около 1600 ученици и 170 ментори. А с новото, шесто поред издание, добавяме още 700 ученици и 90+ ментори.

Програмата е осем месеца и върви по специална учебна рамка с много практика и малко теория. Имаме две големи събития в София – можете да ги разгледате тук, защото снимките говорят най-добре.

Тийноватор

В интервю за нашия блог, Галин Стефанов от Varnapreneurs спомена, че е страхотно, че днешните младежи имат достъп до програми като Тийноватор. Това буквално им дава различен старт в живота и бизнеса. С какво, според теб, реално допринася Тийноватор? Променя ли мисленето на младежите или по-скоро е насочено към развитие на силните им страни без да се стреми да ги променя?

 

Имаме честта Галин да е един от благодетелите на Тийноватор и от хората, които вярват в нас и ни подкрепят.

Тийноватор определено променя младежите. Понякога благодарение на програмата разбират в какво са силни и в каква посока искат да поемат професионално. Т.е. променя изборите им занапред.

Променя манталитета им, че не е нужно да имаш връзки и богати родители, за да успееш.

Или пък ги побутва напред и засилва потенциала им.

 

➤ Вижте още: Галин Стефанов от Varnapreneurs: българинът е предприемчив и не е този образ описан от Алеко Константинов

Например Калоян Георгиев, който беше приет в Американския университет с пълна стипендия, и който между другото участва в благотворителното издание на Стани богат, посветено на Тийноватор.

Тийноватор показва на учениците, че не е нужно да са добри в абсолютно всичко, и много по-важно е да разберат силата на екипа. И в бъдеще да търсят силни екипи и да се включват в силни общности.

Отваря ги за света извън училището и семейството, прави ги по-чувствителни към социални каузи и по-готови да помагат, както на тях им се помага.

Развивайки силните страни на учениците, Тийноватор ги променя, защото вярват в себе си.

Мотото ни е “Силата е в мен”.

Тийноватор показва на учениците, че не е нужно да са добри в абсолютно всичко. Отваря ги за света извън училището и семейството, прави ги по-чувствителни към социални каузи и по-готови да помагат, както на тях им се помага.

Какво е усещането да работиш с младежи?

 

Прекрасно, вдъхновяващо, зареждащо – чувствам се късметлийка. И пожелавам всеки да се докосне до този Потенциал.

Искаме да дадем възможност на всеки младеж на тази възраст да намери себе си в Тийноватор и да усети приноса си към Цялото.

Как подбирате младежите, които да се включат в Тийноватор? Има ли някакъв тип кастинг или изисквате, например, мотивационно писмо?

 

Подборът е базиран изцяло на факта, че са влезли на сайта и са натиснали бутона Стани Тийноватор, и са попълнили формата за участие.

Единственото изискване е младежите да са в 10. или 11. клас. Не е нужно дори да искат да станат предприемачи.

Искаме да дадем възможност на всеки младеж на тази възраст да намери себе си в Тийноватор и да усети приноса си към Цялото.

Тийноватор

Има ли реализирана бизнес идея в Тийноватор? Имам предвид такава, която е работеща и към момента. И това ли е въобще целта на Тийноватор?

Веднага ще дам за пример Алекс с протеиновия сладолед IcePro.

Вижте това момче в интернет.

Това е пример за човек, който преследва мечтата си – победи третата година в Тийноватор. Влезе в Тийнвоатор 4, за да доразвие бизнеса си. А сега жъне много успехи и има бизнес партньори.

Продава сладоледа си на локации като София Тех Парк.

Влиза и като помощник ментор в шестата година на Тийноватор.

Ice pro

Коя е най-интересната или запомняща се бизнес идея, която са развивали участниците в Тийноватор?

 

Не мога да избера една, наистина.

Плюс това, това, което винаги гледам, е не самата идея и нейния потенциал за развитие на успех, а страстта, с която учениците я представят.

Всичко останало се гледа от журито от инвеститори на Финала.

Най-много обаче ме впечатлява, че всяка година се появяват идеи за поливане на стайните растения, докато не сме вкъщи; за платформи за намиране на стажове; за решения на проблемите с т.нар. бърза мода.

Тийноватор

Съкровищата са буквално по целия път на Тийноватор. Всяка седмична среща с менторите, всяка допълнителна лекция или уъркшоп, всяко качване на сцената пред 600 човека.

Много ми хареса описанието на един от отборите финалисти за учебната година 2022/2023 – HomeBox, които казват, че „Тийноватор е като пиратска карта – има много препятствия по пътя и съкровище на Финала“. С какви препятствия се сблъскват участниците и какво „съкровище“ ги очаква в края на пътя?

 

Това са героите, които спечелиха второ място на Тийнвоатор 5 – HomeBox Tea. Не сложна идея, но реализирана чудесно, с ясна визия и много желание.

Основното препятствие е свързано с продължителността на програмата – осем месеца, от октомври, до май. Това тества тяхната отговорност, постоянство, умение да удържат до Финала и да бачкат яко, за да представят бизнеса си по най-добрия начин.

Съкровищата са буквално по целия път на Тийноватор. Стига да искат да гребат с шепи от програмата – всяка седмична среща с менторите, всяка допълнителна лекция или уъркшоп, всяко качване на сцената пред 600 човека, за да си представят идеята.

Съкровището с главна буква обаче ще го опиша с прегръдката с менторите и отбора, когато слязат от сцената на Финалното състезание.

Безценно – защото знаят колко много труд стои зад нея и колко много пъти са избрали Тийноватор пред традиционните начини за прекарване на свободното време.

Зорница Миткова

Отговорност или титла е да си ментор? Как избирате хората, които да вдъхновяват младежите? И… правили ли сте грешки в избора си?

 

Първо е отговорност, после – титла.

Отговорността е първо при нашия екип – да подбере менторите, които ще се впуснат в приключението – всяка поредна година нов Отбор.

Избираме менторите най-вече според качествата на личността им, готовността да се заемат с тази отговорна задача и професионалния профил, като предприемаческите умения и бекграунд са голям плюс.

Грешки стават, разбира се. Справяме се с тях навреме.

 

Мотивацията на менторите, тяхното постоянство и издръжливост дават тона на целия клуб от ученици.

Teenovator

Къде грешат основно менторите в своята дейност?

 

Не знам дали да го нарека грешка, но ще кажа така:

Тяхната мотивация, постоянство и издръжливост дават тона на целия клуб от ученици, защото те гледат личния пример. Както и от способността им да минават през провала.

Teenovator

Любимият ми въпрос към проактивни и отдадени на различни каузи хора като теб е… защо правиш това, което правиш? Кое те мотивира, кое те надъхва?

 

Мотивира ме обратната връзка и реалният ефект на това, което правим.

Те са съществени и напълно достатъчни.

Но признанието към работата ни също ме стимулира и ме кара да не чувствам, че сме сами.

Говоря за подкрепата във всякаква форма.

ИСКАШ ЛИ И ТИ ДА РАЗВИЕШ ДИГИТАЛНИТЕ СИ и предприемачески УМЕНИЯ?

УЧИ КОГАТО И КЪДЕТО ПОЖЕЛАЕШ. ВИЖ АКТУАЛНИТЕ НИ ВИДЕО КУРСОВЕ:

QA
Интервюто е  подготвено от Ана Тодорова и е част от поредицата срещи на екипа на сдружение Startup Factory с интересни и мотивиращи личности.

Ана Тодорова развива дигиталния маркетинг на организацията. Тя поддържа интернет страницата на Startup Factory, както и платформата с видео курсове, чийто създател е. Пише съдържание по разнообразни теми като децентрализирани технологии, зелена и кръгова икономика, емоционална интелигентност, лидерство и други.

Още от интервютата и публикациите на Ани, четете тук.

Подобни статии

Сдружение StartUp Factory

Startup Factory e организация с идеална цел, което работи от 2015 година за развитието на дигиталните и предприемачески умения на младежи и възрастни от Русе и за подобряване на предприемаческата екосистема в България. През 2022 г. организацията създаде платформа с видео обучения, записи от уебинари и много безплатни ресурси в помощ на всеки, който желае да повишава квалификацията си самостоятелно откъдето и когато пожелае.

ИСКАШ ЛИ ДА РАЗБИРАШ ЗА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ В ДИГИТАЛНИЯ СВЯТ ПРЕДИ ВСЕКИ ДРУГ?

Запиши се за месечния ни бюлетин и ще научаваш всичко първи: събития, обучения, новини и възможности.

Развитието на технологиите ни предоставя множество инструменти и методи, които можем да приложим за защита на ценната информация, като предотвратим неоторизиран достъп до данни и се справим с всякакви опити за кибератаки. Да видим кои са тези съвременни решения.

Antispyware / антиспайуер програмите

Тези програми са създадени да действат като първа линия на защита срещу навлизането на шпионски софтуер в нашите компютърни мрежи. Те са изключително важни, тъй като шпионският софтуер може да събира конфиденциална информация без знанието или съгласието на потребителя. Това включва данни за личността, финансова информация, детайли за вход и друга чувствителна информация, която може да бъде използвана за измами или други злонамерени цели.

Функциите на антиспайуер софтуера включват сканиране в реално време, което гарантира, че всякакъв подозрителен софтуер е идентифициран още при опита му да навлезе в системата. Също така, той предоставя опции за задълбочено сканиране на цялата система, за да открие и премахне вече инсталиран шпионски софтуер.

Освен това, антиспайуер програмите често се актуализират, за да отговарят на нововъзникващите заплахи. Разработчиците непрекъснато анализират тенденциите на атаките и подобряват своите продукти, за да предложат надеждна защита срещу последните видове шпионски софтуер. Така потребителите могат да бъдат сигурни, че техните устройства са защитени с най-съвременните решения в областта на сигурността.

Важно е да се отбележи, че въпреки че антиспайуер програмите предоставят значителна защита, те трябва да бъдат част от по-широка стратегия за киберсигурност, която включва регулярни актуализации на софтуера, силни пароли и образование на потребителите за основите на киберсигурността. Това ще помогне да се запази целостта на информацията, която обменяме и съхраняваме, предотвратявайки не само шпионски софтуер, но и други видове кибератаки.

Kиберсигурност: 7+1 заплахи, за които да внимаваме

Антивирусен софтуер

Антивирусният софтуер играе критична роля в защитата на нашите компютърни системи и мобилни устройства. Вирусите не само че могат да повредят или изтрият важни данни, но също така могат да навредят на целостта на операционната система, да забавят работата на устройствата и дори да ги направят напълно неработоспособни. Последствията от такива атаки могат да бъдат не само разходи за възстановяване или замяна на скъпоструваща техника, но и значителни загуби от прекъсване на работния процес.

Антивирусният софтуер предлага непрекъснато мониторинг и защита в реално време, като автоматично идентифицира, блокира и премахва вируси, троянски коне, червеи, и друг зловреден софтуер. Тези програми също включват способността да сканират всички входящи и изходящи файлове, както и да проверяват системата за наличие на потенциални заплахи, които могат да бъдат активирани в бъдеще.

Много антивирусни решения включват и допълнителни функции като защита срещу фишинг атаки, шпионски софтуер и рекламен софтуер. Те също така предлагат инструменти за управление на пароли и сигурност на уеб браузъра, което е изключително важно в свят, където интернет заплахите постоянно еволюират.

Освен автоматичната защита, съвременните антивирусни програми често предоставят потребителски интерфейс, който позволява лесно настройване и управление на защитните функции в зависимост от специфичните нужди на потребителя. Това включва регулиране на нивото на сканиране, планиране на автоматични сканирания и персонализиране на уведомленията за сигурност.

В допълнение, множество антивирусни програми предлагат обновления на сигурността, които се извършват автоматично, за да гарантират, че защитата е винаги актуална срещу новите и развиващи се заплахи. Това е особено важно в среда, където нови вируси се създават и разпространяват с бързи темпове.

Така антивирусният софтуер не само помага за предотвратяване на инциденти, свързани с повреждане на данни и софтуер, но също така служи като основен инструмент за поддържане на здравословна и ефективна работна среда във всяка организация или за лична употреба.

Криптиране на данни

Криптирането на данни е фундаментален процес, който преобразува вашата чувствителна информация от нейния оригинален, лесно четим формат в кодиран вид, който може да бъде разчетен само със специален ключ. Тази техника е съществена за защита на данни при тяхното съхранение на твърди дискове, мобилни устройства или облачни платформи, както и при изпращане по интернет или други мрежи.

Има два основни вида криптиране – симетрично и асиметрично.

Симетричното криптиране използва един и същи ключ за криптиране и декриптиране на данните. Този метод е бърз и ефективен за обработка на големи обеми данни. Асиметричното криптиране, от друга страна, използва два различни ключа – един за криптиране и друг за декриптиране. Този метод е по-безопасен, тъй като дори ако криптиращият ключ стане известен, само притежателят на съответстващия декриптиращ ключ може да разчете информацията.

Криптирането на данни се използва в множество приложения за защита на личните данни, финансова информация, корпоративни данни и други важни документи. Например, банковите институции използват криптиране за защита на финансовите транзакции, докато здравните организации го използват за защита на медицинските записи на пациентите.

На пазара съществуват различни програмни решения за криптиране, които могат да се интегрират лесно в съществуващи системи за управление на информация. Тези програми предлагат различни нива на сигурност, като позволяват на потребителите да изберат степента на криптиране в зависимост от специфичните нужди на тяхната организация или личните изисквания за сигурност.

Въпреки предимствата, криптирането също така поставя някои предизвикателства, като например нуждата от управление на криптиращите ключове, което може да бъде трудоемко и изисква допълнителни мерки за сигурност. Много съвременни решения включват автоматизирано управление на ключовете, което помага на организациите да поддържат ефективна и сигурна среда за криптиране.

За да осигурите максимална защита на вашите данни, е важно да интегрирате криптирането като част от цялостната стратегия за информационна сигурност на вашата организация или личен дигитален живот. Така може да сте спокойни, че вашата информация остава недостъпна за неправомерен достъп или изтичане.

Облачна сигурност

Облачната сигурност се отнася до комплекс от мерки и технологии, предназначени за защита на данните, приложенията и инфраструктурата, хоствани в облака. Този вид защита е особено важен за институции и организации, които разчитат на облачни услуги за споделяне, съхранение и обработка на информация. Предвид глобалния достъп и динамичната среда на облачните платформи, те са честа мишена за кибератаки от различни видове.

Основни аспекти на облачната сигурност

Защита на данни: Осигуряването на криптиране на данните преди тяхното качване в облака е критично за предотвратяване на достъп до тях от неоторизирани лица. Криптирането на данните в покой и при изпращане гарантира, че информацията остава защитена.

Управление на идентификациите и достъпа: Строгите политики за управление на идентификациите и достъпа гарантират, че само упълномощени потребители имат достъп до ресурси в облака. Това включва използването на многофакторна автентификация и сложни пароли, което значително намалява риска от неоторизиран достъп.

Резервно копиране и възстановяване: В случай на кибератака или технически проблеми, наличието на актуални резервни копия на данните е жизненоважно за бързото възстановяване на операциите. Резервните копия трябва регулярно да се актуализират и съхраняват на сигурни места.

Използването на облачни услуги създава уникални предизвикателства за сигурността, включително управлението на разпределените данни и контрола върху множество потребители и устройства. За успешното справяне с тези предизвикателства, организациите трябва да вземат под внимание не само техническите аспекти, но и да обучават своя персонал относно добрите практики за облачна сигурност.

Вижте още 👉 Сигурност на имейла през 2024 – актуални съвети

кибурсигурност

Управление на достъпа

Управлението на достъпа е ключов елемент в стратегиите за информационна сигурност на всички организации. Този процес включва дефинирането на ясни правила и процедури за това кой може да вижда, използва или управлява определени данни и устройства. Ефективното управление на достъпа гарантира, че чувствителната информация е защитена и че само упълномощени лица имат възможност да взаимодействат с критични системни ресурси.

Основни аспекти и методи на управление на достъпа

Политики за минимални права: Този подход осигурява на служителите достъп само до тези ресурси, които са им необходими за изпълнението на техните работни задачи. Това намалява риска от злоупотреба с информация и ограничава възможните щети при евентуални нарушения на сигурността.

Многофакторна автентификация (MFA): MFA добавя допълнителни нива на сигурност при проверка на идентичността, изисквайки от потребителите да предоставят два или повече доказателства за своята самоличност. Това може да включва нещо, което знаят (парола), нещо, което притежават (телефон), или нещо, което са (биометрични данни).

Сегментиране на мрежата: Разделянето на мрежовите ресурси в различни сегменти позволява по-фин контрол върху достъпа. Така чувствителната информация може да бъде изолирана и защитена от неоторизиран достъп.

Регистрация и мониторинг на достъпа: Записването на всички опити за достъп до системите и следенето на дейността на потребителите помага за идентифициране на подозрително поведение и реагиране на възможни заплахи. Това също така осигурява важна информация за анализ на сигурността и подобряване на политиките за достъп.

Обучение на служителите: Разбирането и спазването на политиките за управление на достъпа от всички служители е съществено за тяхната ефективност. Редовното обучение и информиране на персонала относно принципите и практиките за сигурен достъп могат значително да увеличат защитата на организационните активи.

Кибер сигурност

Управление на мрежовата сигурност

Управлението на мрежовата сигурност е критичен аспект от киберзащитата на всяка организация, тъй като много кибератаки се осъществяват чрез експлоатиране на уязвимости в мрежовата инфраструктура. Ефективното управление на мрежовата сигурност изисква комплексен подход, който включва различни стратегии и технологии за защита на мрежовите ресурси и данни.

Компоненти на мрежовата сигурност

Файъруоли (Firewalls): Файъруолите служат като бариера между вътрешната мрежа на организацията и външния свят, контролирайки входящия и изходящия трафик на база предварително зададени правила за сигурност. Те са от съществено значение за предотвратяване на неоторизиран достъп и блокиране на зловреден трафик.

Интрузивна защита (Intrusion Prevention Systems - IPS): IPS мониторинг системите наблюдават мрежовия трафик за аномалии, които могат да указват опит за кибератака, и автоматично предприемат действия за блокиране или премахване на заплахи.

Антивирусна защита за мрежи: Съвременните мрежови антивирусни решения сканират мрежовия трафик за зловреден софтуер и други заплахи, осигурявайки допълнителен слой защита.

Виртуални частни мрежи (VPNs): VPNs са изключително важни за защита на данните, които се транспортират през интернет, като предоставят криптиран канал за комуникация между потребителите и мрежовите ресурси.

Управление на уязвимостите: Редовните оценки на уязвимостите и актуализациите на софтуера помагат за идентифициране и отстраняване на потенциални слабости в мрежата преди те да бъдат експлоатирани от нападатели.

Стратегии за подобрение на мрежовата сигурност

  • Обучение на служителите: Разбирането и прилагането на добри практики за мрежова сигурност от всички служители може значително да намали риска от кибератаки.
  • Сегментация на мрежата: Разделянето на мрежата на сегменти може да ограничи разпространението на зловреден софтуер и да улесни управлението на сигурността.
  • Регулярен мониторинг и реакция при инциденти: Непрекъснатият мониторинг на мрежовата активност е съществен за бързо откриване и реагиране на кибератаки.
  • Използване на съвременни технологии: Интегрирането на нови технологични решения, като изкуствен интелект и машинно обучение, може да помогне за по-ефективно идентифициране и блокиране на заплахи в реално време.

Укрепването на мрежовата сигурност е непрекъснат процес, който изисква ангажираност и активно участие от всички нива на организацията. С развитието на технологиите и методите на нападение, плановете за киберсигурност трябва постоянно да се преразглеждат и актуализират, за да осигурят надеждна защита срещу всякакви кибер заплахи.

Освен тези технологии, важно е лидерите да осигурят обучение на служителите за осъзнаване на рисковете от киберсигурност.

За да подпомогнем НПО в тази критична област, ние от Startup Factory предлагаме специализиран видео курс "Информационна сигурност за НПО". Този курс е разработен с цел да предостави на служителите в НПО необходимите знания и умения за защита на тяхната работа в цифровата среда. Курсът включва модули, които обхващат основите на киберсигурността, стратегии за разпознаване на фишинг и правилното управление на чувствителни данни.

Обучението е подходящо както за нови, така и за опитни служители и предлага практически съвети, които могат веднага да бъдат приложени в ежедневната работа на организацията.

Публикацията е подготвена от Теодора Енева по материали от agile-ed.com

Тази статия е част от серия публикации, които имат за цел да подобрят уменията на служителите на организациите на гражданското общество в областта на информационната сигурност.

В днешно време, когато информацията играе все по-голяма роля и организациите работят с голям обем от чувствителни данни, заплахите за информационната сигурност се увеличават. Недостатъчната информационна сигурност може да наруши конфиденциалността на данните, да изкриви тяхната достоверност и да ограничи достъпността им, което води до сериозни последици, вкл. загуба на доверие от страна на партньорите, финансови загуби и нарушаване на репутацията.